104463-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Laboratorieartiklar 2025 SLL410 Tilläggsupphandling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLaboratorieartiklar 2025 SLL410 Tilläggsupphandling
BeskrivningTilläggsupphandling avseende Laboratorieartiklar med två (2) delområden: DELOMRÅDE 1: Laboratoriematerial Burkar och lockDunkar och flaskorObjektglas, täckglas och tillbehörRäknekammare inklusive tillhörande täckglas Ellermanrör, centrifugrör, preparatrör, provrör och kryorör inklusive proppar och lockTransporthylsorÖvrigt LaboratoriematerialReagensreservoar DELOMRÅDE 2: Pipettspetsar Ej nycklad förbrukning, ej original, universalspetsar
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123138:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 38437110 Pipettspetsar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192500 Provrör, 39225700 Flaskor, burkar och småflaskor, 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör
Optioner
Beskrivning av alternativen24 månaders förlängningsoption, se upphandlingsdokumentation