104464-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling markskötsel Stockholms centrala delar
Referensnummer: 1455/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser markskötsel av åtta centralt belägna fastigheter i Stockholm.
Entreprenaden avser skötsel av hårdgjorda ytor, vegetation, renhållning, tillsyn och viss snöröjning inom området. Objekten är statliga byggnadsminne (SBM) med skyddsbestämmelser för bevarande av kulturvärden. Kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, perenner och lökväxter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Krav för deltagande i anbudsräkningen är kunnande och erfarenhet från uppdrag inom det område som upphandlingen avser.
Erfarenhet från uppdrag avseende skötsel av mark, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning i värdefulla kulturmiljöer, där kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, perenner och lökväxter.