104470-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Teknikkonsulttjänster för bygg och fastigheter
Referensnummer: 2020-050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ramavtal avseende teknikkonsulttjänster (projektering och byggkonstruktör) för bygg och fastighet för successiva avrop till Region Kalmar län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen