104503-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Tvätthantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av arbetskläder
Referensnummer: 19/134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun inbjuder er att lämna anbud till denna upphandlingen som avser kommunens behov av hyra och tvätt av arbetskläder.
Upphandlingen är indelad i 2 delområden.
1. Cirkulationstvätt och hyra av arbetskläder och bäddtextilier
2. Tvätt av kundägda arbetskläder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 33199000 Sjukvårdskläder, 39512000 Sänglinne, 39518000 Sjukhuslinne, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen