104552-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Trädgårdstjänster – Ramavtal Utemiljö
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Utemiljö
BeskrivningUpphandling av ramavtal avseende drift och avhjälpande underhåll av utemiljö, för tre av AB Stockholmshems förvaltningsområden belägna i södra delarna av Stockholm stad: • Förvaltningsområde 4 • Förvaltningsområde 5 • Förvaltningsområde 6 Ramavtal kommer att tecknas per förvaltningsområde. Anbud kan lämnas på ett eller flera av områdena. Ramavtalen innefattar i stort följande kontraktsarbeten: • Tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av vegetationsytor. • Tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av markbeläggning. • Renhållning av samtliga utvändiga ytor. • Tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av fast och lös utvändig utrustning inklusive lekplatser. • Snöröjning och halkbekämpning under ordinarie och icke ordinarie arbetstid. • Tillsyn och rapportering vid risk för istappar och snöras. • Tillsyn av funktion av utvändig belysning och klotter.
Intern identifierareSHEM 2024/374
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77300000 Trädgårdstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77312100 Ogräsbekämpning, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77314100 Anläggning av gräsmattor, 77315000 Sådd, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal Utemiljö