104584-2026 - Resultat
Sverige – Övervakningskameror – Kameraövervakning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKameraövervakning
BeskrivningDenna upphandling avser en helhetslösning för kameraövervakning inom kommunens verksamheter, bolag och förbund. Leverantören ansvarar för projektering, anskaffning, installation, driftsättning samt underhåll och support av kameraövervakningssystem under hela avtalstiden. Upphandlingen omfattar: Projektering av kameraövervakning i samråd med kommunen. Leverans och installation av kameror, inspelningsutrustning och tillhörande mjukvara. Konfiguration och driftsättning av kamerasystem. Dokumentation och överlämning till kommunen. Löpande underhåll, service och felsökning. Uppgraderingar och säkerhetspatchar under hela ramavtalsperioden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35125300 Övervakningskameror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118411:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem