2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Biträdande Projektledare, byggledning och kontroll, Västernorrlands och Jämtlands län
Beskrivning: Ramavtal avseende projekt- och byggledning där bedömd kostnad av tjänsterna för avrop överstiger 600 000 kr. Ramavtalet avser arbeten som genomförs inom avtalsområdena Västernorrlands län och Jämtlands län och kommer kunna innefatta projekt som kräver SUA-avtal.
Intern identifierare: 462/2026
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Gemensamt
Intern identifierare: 1855000-0
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Avtalsområde - Jämtlands län
Beskrivning: Ramavtal avseende projekt- och byggledning där bedömd kostnad av tjänsterna för avrop överstiger 600 000 kr. Ramavtalet avser arbeten som genomförs inom avtalsområdena Jämtlands län och kommer kunna innefatta projekt som kräver SUA-avtal.
Intern identifierare: 1854997-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Avtalsområde - Västernorrlands län
Beskrivning: Ramavtal avseende projekt- och byggledning där bedömd kostnad av tjänsterna för avrop överstiger 600 000 kr. Ramavtalet avser arbeten som genomförs inom avtalsområdena Västernorrlands län och kommer kunna innefatta projekt som kräver SUA-avtal.
Intern identifierare: 1854387-2