104602-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Solna: Helpdesk-tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende underhåll och support för Treserva
Referensnummer: KS/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253100 Helpdesk-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna stad har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med CGI Sverige AB (556337-2191) avseende service och support av verksamhetssystemet Treserva.
Avtalstid: 6 år med möjlighet till förlängning med 2 + 2 + 2 år.
Innan avtalet tecknas tillämpas avtalsspärr till och med 2023-02-25
Äganderätten till verksamhetssystemet Treserva innehas av CGI Sverige AB. Genom befintligt avtal med CGI Sverige AB har kommunen icke-exklusiv evig nyttjanderätt till verksamhetssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler. Underhåll, support av Treserva kan därför endast tillhandahållas av CGI Sverige AB då det som anskaffas skyddas av ensamrätt.
Övrig information
Staden annonserar, i enlighet med LOU (2016:1145) 10 kap 5 §, meddelande om frivillig förhandsinsyn i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör kan tillhandahålla efterfrågad tjänst.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen