10467-2023 - ResultatSverige-Överkalix: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling samhällsbetalda persontransporter Kiruna
Referensnummer: 24:2022:059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser samhällsbetalda persontransporter i Kiruna kommuns centralort. Transporterna avropas och administreras av Länstrafiken i Norrbotten AB och trafiken avser i huvudsak färdtjänst och sjukresor med taxi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser samhällsbetalda persontransporter som avropas och administreras av Länstrafiken i Norrbotten AB. Trafiken avser i huvudsak färdtjänst och sjukresor med taxi och volymer presenteras i underlag till upphandlingen.