104710-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinska hjälpmedel – Stationära och mobila lyftar 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelStationära och mobila lyftar 2026
BeskrivningUpphandling av personlyftar för överflyttning som förskrivs för användning i första i patientens bostad.
Intern identifierareRB2025-0629
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel
Ytterligare klassificering (cpv): 33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareStationära och mobila lyftar 2026