Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smart Energi K2
Referensnummer: 22-0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling rör vidareutveckling av ett mjukvaruverktyg ”K2” för föreningen Smart Energi och dess medlemmar. Mjukvaran möjliggör analys av kundnära mätvärden i energi- & vattenrelaterade distributionssystem.
Ändrad takvolym
Om ramavtalens omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid under avtalsperioden måste Beställaren upphandla denna tjänst på nytt.
Beställaren har rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avropsavtal/kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72240000 Systemanalys och programmering, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen