104756-2023 - ResultatSverige-Västervik: Banktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Banktjänster
Referensnummer: U-149-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66110000 Banktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar koncernkontosystem och andra finansiella tjänster för kommunens samlade behov av finansiella tjänster, dock ej Kommunens eventuella behov av långsiktiga krediter.
Takvolym för tjänsten är beräknad till 2 500 000 SEK.
Inbjudan
Västerviks kommun och kommunens bolag, nedan kallade beställare, genomför en upphandling av banktjänster och inbjuder härmed anbudsgivare, nedan kallad Leverantör, att lämna anbud helt i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
Västerviks kommun ligger i norra Kalmar län och består bland annat av tätorterna Västervik, Gamlelby, Ankarsrum, Överum, Gunnebo och Loftahammar, I kommunen bor cirka 37 000 invånare, varav drygt 21 000 i centralorten. Västerviks kommun har cirka 3000 anställda.
Upphandlingen administreras av Upphandlingsenheten i Västerviks kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen