104786-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Eldistribution
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av balansansvarig till Jönköping Energi AB
Referensnummer: 21/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Jönköping Energis leverans (konsumtion) och mottagande av energi (produktion) av elenergi, balansansvar, systemprodukter från SVK, samt analys/rådgivning.
Upphandlingen omfattar också finansiell handel med elderivat, övriga på marknaden standardiserade produkter såsom elcertifikat, GoO, Utsläppsrätter och EPAD.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen