104792-2019 - ResultatSverige-Umeå: Fiberoptiska material
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Optofiber med tillbehör
Referensnummer: 18162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32560000 Fiberoptiska material
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västerbotten upphandlar leverans av optisk fiberkabel, kabelskyddssystem samt tillhörande utrustning och material för de upphandlande myndigheternas behov rörande utbyggnad av IT-infrastruktur. Utrustning och material används delvis för komplettering av befintliga nät, delvis för utbyggnad av IT-infrastruktur i nya områden.
Respektive kommun kommer via utsedda kontaktpersoner att avropa varor från detta avtal. Utrustning och material skall levereras till avlämningsplatser som anvisas av respektive kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen