10483-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektet Trädföryngring och ombyggnad av Östra Promenaden i partnering
Referensnummer: UH-2020-49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar projektering och ombyggnation av Östra Promenaden och delar av Södra Promenaden och Söderköpingsvägen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar projektering och ombyggnation av Östra Promenaden och delar av Södra Promenaden och Söderköpingsvägen. Merparten av alléträden i Östra Promenaden ska ersättas med nya träd. Trafikbelastningen ska minska genom att förstärka kollektivtrafikstråket och genom att ta bort ett körfält för södergående trafik. Därutöver ska Östra Promenaden få en tydligare parkkaraktär genom sammanhängande parkmiljöer från fasader i västra kanten av promenaden ut till körbana samt skapa en förtydligad rekreationsmiljö. Ombyggnad av korsningen Gustav Adolfsplan med omgivande gång- och cykelvägar samt grönytor inklusive borttagande av befintlig gång- och cykeltunnel ingår också i entreprenaden. Omfattande ledningsomläggningar ingår även i entreprenaden då dessa ska flyttas utanför trädens växtbäddar. I entreprenaden ingår även att implementera ett nytt signalsystem genom byte av hårdvara i fält och uppgradering av mjukvara för att skapa prioritering av kollektivtrafik.