104854-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däckservice
Referensnummer: UH-2018-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ramavtal avseende däck och däckservice och är delad i två avtalsområden. Exempel på varor och tjänster som ska kunna avropas är:
— skifte av däck inför respektive säsong,
— säsongsförvaring av däck,
— andra tjänster som tvätt av däck, reparation av däck, luftkontroll och balansering av däck,
— leverans av nya däck,
— montering/service tryckövervakning – TPMS eller motsvarande.
Omfattningen i sin helhet framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde Personbilsdäck och lastbilsdäck
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde Entreprenaddäck
Del nr: 2