104859-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstrafik Södertälje och Nykvarn
Referensnummer: TN 2023-2010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar att bedriva busstrafik samt ansvara för tjänster (t.ex. informationsförsörjning, fordonsanskaffning, drift- och underhåll av depå, intäktssäkring och kundnära service) kopplade tilltrafikleveransen i aktuellt avtalsområde.
År 2022: ca 100 dimensionerande fordon inom avtalsområdet. Antal påstigande ~ 12 miljoner på årsbasis. (nature and quantity of services or indication of needs and requirements)
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)