Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen EduPrint 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingens omfattning innebär att leverera, installera, produktionssätta och tillhandahålla tjänst för dokumentproduktion (kallad Utskriftstjänst, se definition i bilaga 2) – bestående av hårdvara med tillhörande mjukvara, anpassningar, dokumentation, utbildning och tjänster beskriven i den kompletta upphandlingsdokumentationen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.