Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Projektering mark/VA
Referensnummer: Dnr. 67-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att delta i anbudsgivning avseende ramavtal för tekniska konsulter projektering och tillhörande tjänster för kommunens mark- och VA-uppdrag. Syftet är att ingå avtal med upp till fyra Leverantörer.
För mer information se bifogat upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318100 Ljustekniska tjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322300 Konstruktion av broar, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen