104913-2020 - ResultatSverige-Landskrona: Teknisk byggnadsinspektion
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PCB-inventering
Referensnummer: 2019/1245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal av konsulttjänster för PCB-inventering av Landskrona stads fastighetsbestånd för byggnader som är uppförda från 1974 och äldre samt uppföljningsarbeten, exempelvis beställarombud.
Anbudsgivaren kan betrakta bifogad fastighetsförteckning som en vägledning för omfattningen. Objekt kan tillkomma eller utgå. Uppskattad avropsvolym är ca 2 000 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.
Avtalstiden är 1 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 + 1 år.
Utöver vad som anges i denna upphandling gäller ABK09 för uppdraget.
Inventeringens omfattning:
Fogmassor
Golvmassor
Isolerrutor
Kondensatorer
Jord
Inventeringen innefattar även dolda fog- och golvmassor samt mark på skolor, exempelvis rabatter, sandlådor m.m.
Både invändig och utvändig inventering av byggnaderna kan omfattas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90732500 Kartläggning av jordföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period, objekt kan tillkomma eller utgå.
Maximal volym för ramavtalet är 5 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen upphör avtalet att gälla och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är 1 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Inventeringen innefattar även dolda fog- och golvmassor samt mark på skolor, exempelvis rabatter, sandlådor mm.