See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: VA-Konsulter
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal för konsulttjänster inom fem delområden: A. VA-Process B. Automationskonsult C. Bergteknik D. Schaktfritt ledningsbyggande E. Betongkonstruktions för VA-Processanläggningar Omfattningen i detalj kommer att specificeras för det enskilda uppdraget vid avrop.
Intern identifierare: N560U25-334
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321300 Konsulttjänster inom VA
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A. VA-PROCESS
Beskrivning: förstudier för renovering, om- och nybyggnation av processanläggningar, innefattande bland annat processkemi, hydraulik, mekanik, hållfasthet, materialval och dimensionering med mera. Leverans kan avse till exempel pm, rapporter. - förprojektering av ovanstående, inklusive funktionsbeskrivningar. Leveranser kan avse till exempel systemhandlingar. - detaljprojektering och framställning av förfrågningsunderlag, för ovanstående, för såväl totalentreprenader som utförandeentreprenader. Handlingarna ska vara upprättade för offentlig upphandling, och kunna innefatta teknisk beskrivning, samt ritningar i 2D och 3D. Ska innefatta även bygghandlingar och relationshandlingar. - samordna en 3D-modell för projektering omfattande flera fackområden, där övriga fackområden (utöver VA-process) projekteras av sidokonsulter. - kalkyler för byggnation av ovanstående.
Intern identifierare: A. VA-PROCESS
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: B. Automationskonsult
Beskrivning: Styrprogrammering - Programmering av controllers i DeltaV enligt Gryaabs standard, samt Gryaabs processfunktionsbeskrivningar - upplägg av signalregister, händelser och larm - framtagning av bulklistor och typkretsar - OPCservervkonfiguration, implementering. Fältbusskonfiguration - genomföra FAT och SAT - underhåll/felsökning av moduler, controllers och I/O - dokumentation Operatörsgränssnitt konfiguration - bildbyggande i DeltaV enligt Gryaabs standard - koppling av dynamik i processbilder, faceplates, detaljbilder m m - dokumentation Systemadministration - assistera med systemadministration av DeltaV - felsökning i händelse- och mätvärdesdatabaser - installation och felsökning av operatörsstationer - felsökning i process LAN - underhåll av servrar. Backup m m - uppdatera standard - dokumentation Drifttagning av system/delsystem - delta och eventuellt planera och/eller ansvara för drifttagning av system/delsystem
Intern identifierare: B. Automationskonsult
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: C. Bergteknik
Beskrivning: - underhållsbesiktningar av vatten- och avloppstunnlar i berg och tillhörande tillståndsklassningar - bergtekniska utredningar med avseende på underhållsbehov, arbeten som pågår i närheten av tunnlar, inläckage i tunnlar m m - upprättande av teknisk dokumentation i samband med bergarbeten - projektering av berganläggningar - besiktning av berganläggningar - granska arbetsberedningar och riskanalyser som är upprättade av andra, för arbeten i eller i närheten av berganläggningar
Intern identifierare: C. Bergteknik
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: D. Schaktfritt ledningsbyggande
Beskrivning: - tillhandahålla specialisttjänster inom schaktfritt ledningsbyggande för nyanläggning av vatten- och avloppsledningar - tillhandahålla specialisttjänster inom området schaktfritt ledningsbyggande för renovering av vatten- och avloppsledningar - utreda förutsättningarna för ett schaktfritt ledningsbyggande i ett tidigt utredningsskede, inklusive att göra metodval, tolka geoteknisk information, specificera behov av kompletterande geotekniska undersökningar och dylikt - kvalitetsgranska annan konsults utredning eller detaljprojektering för schaktfritt ledningsbyggande - för att uppfylla specialistkravet inom detta delområde krävs att personen vid avropet kan visa erfarenhet som entreprenör som platschef eller arbetsledare eller motsvarande, avseende schaktfritt ledningsbyggande i nytt läge, i minst tre år.
Intern identifierare: D. Schaktfritt ledningsbyggande
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: E. Betongkonstruktion för VA-processanläggningar
Beskrivning: - detaljprojektering och framställning av förfrågningsunderlag, för betongkonstruktion för va-processanläggningar, för såväl totalentreprenader som utförandeentreprenader. Handlingarna ska vara upprättade för offentlig upphandling, och kunna innefatta teknisk beskrivning, ritningar i 2D och 3D. Ska kunna innefatta även bygghandlingar och relationshandlingar. - förstudier och förprojektering av betongkonstruktioner. - byggledning av betongkonstruktioner i va-processanläggningar. - kontroll och besiktning av betongkonstruktioner i va-processanläggningar. Besiktning ska avse besiktningar enligt AB 04 och ABT 06 såsom förbesiktningar, slutbesiktningar och garantibesiktningar. Konsulten uppmärksammas på att beställaren för delområde E efterfrågar konstruktörer som kan hantera de speciella krav som ställs på betongkonstruktioner i va-processanläggningar, till exempel material i kontakt med dricksvatten och material i aggressiva miljöer såsom till exempel svavelväte och ensidiga vattentryck.
Intern identifierare: E. Betongkonstruktion för VA-processanläggningar