10509-2017 - ResultatSverige-Ludvika: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänst hyrkläder Borlänge, Falun, Säter.
Referensnummer: GNU 2016/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar hyra och tvätt av arbetskläder till Borlänge, Falun och Säters kommuner.
För samtliga kommunerna är det arbetskläder till delar av omsorgsförvaltningen, i Falu kommun även till kosten och restaurangskolan. På vissa enheter finns annan lösning med köpta arbetskläder.
I uppdraget ingår totalansvar för hela tvätt- och textilförsörjningssystemet samt därtill samtliga ingående tjänster såsom utprovning, anpassning, tryck, tvätt, efterbehandling, lagning, distribution, hämtning/lämning, emballage, normal kassation och utbyte, lagerkostnad, tvättsäckar, inventering, märkning och ommärkning (ej personmärkning på omsorgens kläder, endast på kostens) av kläder och administration.
Under första avtalsåret avropas kläder till nya enheter som i dag står utan kläder. Avtalsår 2 och framåt avropas kläder även till övriga omsorgen och kosten som i dag har befintliga kläder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen