105104-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT utbildning
Referensnummer: FM2021-343
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av tjänst avseende IT-utbildningar för deltagare från Försvarsmakten och Försvarets materialverk, utbildningar till program inom kontorsverksamhet, avancerade IT utbildningar inom Infrastruktur och teknik samt digitala självstudier (MS Office).
Tjänsten ska kunna omfatta certifieringsgrundande och icke-certifieringsgrundande datautbildningar
Myndigheterna har behov av schemalagda utbildningar (utbildningar på leverantörens ordinarie schema), Ej schemalagda utbildningar (utbildningar på leverantörens ordinarie schema men enbart för vår personal), specialdesignade utbildningar (kundanpassade utbildningar för vår personal samt digitala självstudier (filmer och annat material som studeras på eget initiativ på valfri tid). Behov finns för olika utbildningsnivåer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1 IT utbildning inom kontorsverksamhet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 2 Avancerade IT utbildningar inom infrastruktur och teknik
Del nr: 2
Delområde 3, Digitala självstudier
Del nr: 3