Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transaktionskonsulter för Upplands-Brohus
Referensnummer: UBH-2021-LeEr-0618
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Upplands-Brohus ställer sig positiva till ombildning av hyresrätter till bostadsrätter. Som en följd av detta så ser bolaget att fastighetstransaktioner kommer att vara ett behov med start 2021. Fastighetstransaktionerna kommer att huvudsakligen bestå i ombildningar. Med anledning av detta avser bolaget att upphandla transaktionskonsult som kan bistå i transaktionerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70123100 Försäljning av bostadsfastigheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen