Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoladministrativt verksamhetssystem
Referensnummer: SK2020-0265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 80521000 Utbildningsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Välkommen att inkomma med ansökan om att få delta i upphandling av skoladministrativt verksamhetssystem för Sollentuna kommuns förskola, grundskola och gymnasieskola. Verksamhetssystemet ska ersätta befintliga system som idag tillhandahåller ett antal tjänster för förskola, grundskola, gymnasium, medborgare och förvaltning. Tillsammans med lärplattform och Google Workspace bildar detta en viktig del i Sollentuna kommuns digitala lärmiljö.