Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform
Referensnummer: SK2020-0278
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Välkommen att inkomma med ansökan om att få delta i upphandling av lärplattform för Sollentuna kommuns förskola, grundskola och gymnasieskola. Lärplattformen ska ersätta befintliga lösningar som idag utgör Sollentuna kommuns skolplattform, lösning för förskolans, grundskolans, grundsärskolans och gymnasieskolans pedagoger i vardagen med barn och elever.
Tillsammans med kommunens centrala skoladministrativa verksamhetssystem och Google Workspace bildar lärplattformen en viktig del i Sollentuna kommuns digitala lärmiljö.