105125-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kalmar: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Endoskopidiskmaskiner med kringutrustning/system
Referensnummer: 2023-046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Investering i Endoskopidiskmaskiner, torkskåp och kringutrustning till befintligt system som avses uppgraderas/utökas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utökning/uppgradering av befintligt system bestående av Endoskopidiskmaskiner, torkskåp, kringutrustning samt tillhörande system från befintlig leverantör. Initialt 3 maskiner/system och över tid ytterligare ca 17 maskiner/system.