105167-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition 2019, SLL450 - Kontrastmedel
Referensnummer: LS 2018-0538
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser successiva leveranser av läkemedel inom ATC-kod V08 till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser. Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland, äldreboenden samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
Upphandlingen avser en delmängd av de läkemedel som avses upphandlas inför 2019. Omfattning och beskrivning av efterfrågade läkemedel/positioner i upphandlingen framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-12
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33696800 Kontrastmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För mer detaljerad information om vilka läkemedel som efterfrågas hänvisas till upphandlingsdokumenten.