105219-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av hyrmaskiner
Referensnummer: KS2022/0063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ett ramavtal för hyrmaskiner till Kungälvs kommun och kommunala bolag Kungälvs Energi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43320000 Utrustning för bygg- och anläggningsarbeten, 43800000 Verkstadsutrustning, 44613300 Standardcontainrar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen