105287-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varumottagning Göteborg Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2020-00081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att ansvara för all mottagning och interndistribution av varor till butiker, restauranger och Swedavia, både på Airside och Landside, på bestämda tider och leveranspunkter. Leverantör förutsätts ha tillgång till egen lokal och utrustning för säkerhetskontroll samt fordon för distribution. Hantering av returvaror, europallar och varuvagnar/skrindor ingår i uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen