Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätinformationssystem (NIS)
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Systemstöd inklusiveleverans, support och underhållsavtal samt tjänster för installation, konvertering, parameterersättning, utbildning, driftsättning, support och underhåll.
Upphandlingen avser en standardsystemlösning som finns tillgänglig på den svenska marknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen