2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Projektledningskonsulter
Beskrivning: Ramavtalet omfattar beställarens samlade behov av nedan angivna konsulttjänster. • Projektledare • Projekteringsledningsledare • Byggledare • Installationsledare/-samordnare • Kontrollansvarig - behörighet N och K Ramavtalet omfattar tekniska konsulttjänster inom projektledning. Ramavtalet avses att användas både i små och stora byggprojekt samt i den löpande fastighetsförvaltningen. Uppdrag kan avse ett eller flera skeden såsom förstudie, programhandling, systemhandling, bygghandling och/eller i byggproduktion. Merparten av avropen kommer vara uppdrag inom stambyten, ombyggnationer, nybyggnationer, mindre hyresgästanpassningar och tillbyggnader. Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) rangordnade leverantörer
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117731:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning