Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Livsmedel 2017 Torsby och Sunne kommun.
Referensnummer: UH-2016-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Torsby och Sunne kommuner har beslutat att i ett antal gemensamma upphandlingar upphandla livsmedel. Denna anbudsinbjudan avser nedanstående produktgrupper:
1. Kolonial och djupfryst;
2. Charkprodukter;
3. Färsk frukt, grönt och rotfrukter;
4. Oskalad och tvättad potatis.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 93 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Produktområde 1: Kolonial/djupfryst
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142300 Animaliska livsmedel, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 44618420 Livsmedelskonserver
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Charkprodukter
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 03142300 Animaliska livsmedel, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 44618420 Livsmedelskonserver
Produktområde3 Frukt, grönt och rotfrukter
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 44618420 Livsmedelskonserver
Leveransadressförteckningarna.
Produktområde Oskalad och tvättad potatis
Del nr: 4
Rabatt på övrigt sortiment inom produktområde Kolonial
Del nr: 5
Rabatt inom Produktområde 2 Chark
Del nr: 6