10544-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Foto- och tillhörande tjänster – Fototjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFototjänster
BeskrivningRamavtalet omfattar fotografering och bildredigering för användning i Stockholm universitets trycksaker och digitala kanaler samt leverans av utvalda bilder till Stockholm universitets mediabank.
Intern identifierareSU FV-2000-23
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79960000 Foto- och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79961000 Fototjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1: Profilerande bilder
BeskrivningDelområdet omfattar fotografering av idé-och reportagebilder som ska profilera Stockholms universitet och stärka varumärket vid t.ex. studentrekrytering, forskningskommunikation och annan profilerande verksamhet, samt bilder som profilerar universitetets atmosfär-, miljö- och livsstil.
Intern identifierareDelområde 1: Profilerande bilder
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2: Nyhets- och evenemangsbilder, samt porträtt
BeskrivningDelområdet omfattar bilder tagna vid för Stockholms universitet viktiga nyhetshändelser, evenemang och konferenser, men också mer formaliserad porträttfotografering av medarbetare och forskare till profilsidor och/eller pressmeddelanden.
Intern identifierareDelområde 2: Nyhets- och evenemangsbilder, samt porträtt