105467-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Post- och budtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av posttjänster
Referensnummer: 17/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64100000 Post- och budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsombudet Kommunförbundet Skåne, i samverkan med upphandlande kommunala myndigheter med bolag inom Skåne inbjuder aktörer inom postsektorn att lämna anbud enligt detta förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 17/8
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64110000 Postgång, 64112000 Posttjänster för brev, 64121100 Postutdelning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande Beställare AB Helsingborgshem, AB Kristianstadsbyggen, AB Ystadbostäder, Bromölla kommun, Burlövs kommun, C4 Energi, Eslövs kommun, Fjärrvärme i Osby, Helsingborg Arena och Scen AB, Helsingborgs Hamn AB, Helsingborgs stad, Hässleholms kommun, Hörby kommun, Höörs kommun, Kristianstad kommun, Kristianstad Renhållnings AB, Kulturen Lund. Kävlinge kommun, Lomma kommun, Lunds kommun, Lunds kommun Fastighets AB, Malmö stad, Nordvästra Skånes Renhållnings AB, Nordvästra Skånes Vatten och Avlopp AB, Norra Åsbos Renhållnings AB, Osby kommun, Räddningstjänsten Skåne Nordväst, Räddningstjänsten Syd, Simrishamns kommun, Sjöbo Elnät, Sjöbo kommun, Skurups kommun, Skåne Blekinge Vattentjänst AB, Staffanstorps kommun, Svalövs kommun, Svedala kommun, Sydöstra Skånes Räddningstjänstförbund, Söderåsens miljöförbund, Tomelilla kommun, Trelleborgs kommun, Vellinge kommun, Ystad Energi AB, Ystad Hamn Logistik AB, Ystads Industrifastigheter, Ystads kommun, Ystads Teater, Ängelholms kommun, Öresundskraft AB med dotterbolag, Östra Göinge kommun och Kommunförbundet Skåne, i fortsättningen kallade Beställare, samverkar kring upphandling av posttjänster. Vi inbjuder Er att lämna anbud enligt nedan angivna anbudsbestämmelser samt specifikationer.
Upphandlingen samordnas av Kommunförbundet Skåne (KFSK), som står som upphandlingens ombud, via fullmakter från Beställarna. Kommunförbundet Skåne har fullmakt att teckna ramavtal och företräder Beställarna i avtalsförvaltning och uppföljning. Respektive Beställare tecknar eget leveransavtal för aktuella tjänster med ramavtalet som grund.