105501-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Järfälla: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftavtal avseende källsorterat material
Referensnummer: 19/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Hämtning och omhändertagande av källsorterat material inom Järfällahus ABs fastighetsbestånd
UF1 Allmän orientering
Upphandlingen avser tillsyn och skötsel av källsorteringsutrymmen samt hämtning och omhändertagande av källsorterat material inom Järfällahus ABs fastighetsbestånd. Avtalstiden är tre år preliminärt från och med den 16 september 2019 med option för beställaren med 2 + 2 års förlängning. För övergripande information om entreprenaden se Tjänstebeskrivningen S1.
UF2 Kontaktpersoner, visning av objekt
Beställarens ombud under anbudstiden: Namn: Niklas ÅhsE-post: niklas.ahs@jarfallahus.se
UF3.11 Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling. Upphandlingsformen medger inte förhandling varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt upphandlingsdokumentet följs och att samtliga efterfrågade uppgifter lämnas i anbudet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen