105505-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning av förorenade massor och farligt avfall
Referensnummer: UH-2018-80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun, Samhällsbyggnadskontoret, i samarbete med flera kommunala bolag inbjuder Er att lämna anbud på offentlig upphandling av ramavtal avseende mottagning av förorenade massor och farligt avfall.
Upphandlingen avser ramavtal med tre (3) anbudsgivare, förutsatt att tre (3) anbudsgivare kvalificerar sig, där samtliga villkor för avrop är fastställda. Avtal berättigar inte automatiskt till uppdrag, utan reglerar endast villkoren vid avrop.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90522000 Tjänster i samband med kontaminerad jord, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 45112340 Marksanering, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen