105514-2021 - ResultatSverige-Malmö: Avloppshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spolbilstjänst underhåll efter avrop
Referensnummer: SN-2020-1164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90400000 Avloppshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser akuta åtgärder samt icke schemalagt underhåll såsom åtgärder på dagvattenbrunnar, dikesbrunnar, linjeavvattningsrännor och vägtrummor, spolning av ledningar inom fastighet, rotskärning i ledningar, tömning av fett- och oljeavskiljare, sanering av oljespill, torr- och grävsugning, besiktning och kontroll av oljeavskiljare, besiktning av ledningar, schaktfri teknik m.m.
I uppdraget ingår även åtgärder under jourtid, d.v.s. utanför ordinarie arbetstid.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 90470000 Rensning av avlopp, 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen