105546-2021 - ResultatSverige-Älmhult: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning
Referensnummer: 20/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen delas in i 10 delområde i Älmhults kommun.
I varje delområde ingår snöröjning, halkbekämpning och beredskap.
Delområden som ingår i upphandlingen visas i bilaga kartor.
Eftersom avrop är beroende på vädret kan behovet inte förutsägas. Kommunen lämnar ingen garanti för avropsvolym under avtalsperioden utan avrop sker successivt efter behov.
Under avtalsperioden kan omfattning av nämnda tjänster förändras då t.ex. nya områden kan kommas till, infrastrukturen kan ändras, etc.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen delas in i 10 delområde i Älmhults Kommun.