2. Förfarande
Förfarande
Titel: Brandmaterial och tillhörande tjänster
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en leverantör med kapacitet att leverera brandmaterial och tillhörande tjänster. Ramavtalsleverantören förutsätts kunna erbjuda produkter och tjänster under hela avtalsperioden och kunna leverera till samtliga flygplatser och verksamheter inom Swedavia. Uppdraget omfattar följande kategorier: · Kategori A: Släckmedel · Kategori B: Handbrandsläckare · Kategori C: Brandredskap · Kategori D: Utrymningsprodukter · Kategori E: Skyddsutrustning · Kategori F: Service & underhåll (inkluderar fasta släcksystem)
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24951220 Brandsläckningsmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90741:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111000 Brandbekämpningsutrustning