Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss efter avbrytande av upphandling 2020-O002434 MFE till NSM
Referensnummer: 2022-O000470
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne vill med anledning av avbrytande av upphandling 2020-O002434 gällande Medicinska Försörjningsenheter till Nya sjukhuset i Malmö (NSM) Region Skåne bjuda in samtliga Leverantörer som hämtat ner underlaget i den upphandlingen att inkomma med synpunkter.
Syftet med denna Externa remiss är att ev. förändra Upphandlingsdokumenten innan ny upphandling annonseras för att om möjligt öka konkurrensen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 51400000 Installation av medicinsk och kirurgisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Extern remiss efter avbrytande av upphandling 2020-O002434 Medicinska Försörjningsenheter (MFE) till Nya sjukhuset i Malmö (NSM) Region Skåne.