Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2018/349 Konsulter för kartläggning av områden för naturvårdande skötsel och biotopskydd
Referensnummer: 2018/349
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av konsulter för inventeringar av markområden för bedömning ifall områdena är biotopskyddsområde och/eller har höga naturvärden som resulterar i att det behövs naturvårdande åtgärder.
Inventeringarna ska genomföras under 2018 och varje konsult som ska arbeta med uppdraget måste genomgå en utbildning av Skogsstyrelsen. Utbildningen sker under vecka 20.
Upphandlingen är delad i 13 delar (utvärderingsområden) och avtal kan erhållas för en, flera eller alla delarna av avtalet. I varje utvärderingsområde tilldelas max tre leverantörer som rangordnas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71351500 Markundersökningstjänster, 90713000 Miljörådgivning, 90721100 Landskapsskydd, 92533000 Tjänster i naturreservat, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad totalt värde av avtalet är 17 500 000 SEK.