105635-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsultförmedlare
Referensnummer: FV2018-000031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att efter avrop säkerställa förvaltarens behöv av konsulter genom att leverantören antar rollen som konsultförmedlare.
Målet med detta ramavtal är att konsultförmedlare ska hitta de mest lämpliga kandidaterna som finns tillgängliga på marknaden inom: projekt- och byggledning, IT och ekonomi och leverera konsulter till beställaren (som underleverantörer).
Ramavtal konsulförmedlare kommer främst att användas i de fall som förvaltaren inte har ramavtal som täcker in den efterfrågade tjänsten.
Upphandlingen avser tre (3) olika anbudsområden:
Område 1: Projekt- och byggledning.
Område 2: IT.
Område 3: Ekonomi.
En anbudsgivare får lämna anbud på separata anbudsområden eller flera/alla anbudsområden. Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1: Projekt- och byggledning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leveransen av konsulter ska ske i nära samarbete med förvaltarens egna anställda varför stor vikt läggs vid leverantörens förmåga till samspel och samarbete där effekten i verksamheten ligger i fokus.
En anbudsgivare får lämna anbud på separata anbudsområden eller flera/alla.
Anbudsområden. Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör per område.
Område: 2 IT
Del nr: 2
Område 3: Ekonomi
Del nr: 3