105635-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Diverse byggnadstekniska tjänster
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggarbeten
Referensnummer: KSN-2019-2623
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Uppsala kommun genomför upphandling av ”Ramavtal: Byggarbeten inom Uppsala kommun” för avrop av mindre och större reparations-, underhålls- och ombyggnadsarbeten. Avtal sluts mellan ett antal beställare (förvaltningar och bolag som tillhör Uppsala kommun) och entreprenörer för utförande av Byggarbeten.
Målet för denna upphandling är att välja E som utför arbete på ett fackmannamässigt sätt och tar hänsyn till bebyggelsens värde. E ska beakta att fastigheter är levande miljöer. Människor ska kunna bo och arbeta där idag och i framtiden.
Upphandlingen avser ramavtal för invändiga och utvändiga byggarbeten, efter avrop från B. Byggarbeten omfattar:
Byggservice: Mindre och större hyresgästanpassningar, felavhjälpande samt underhåll i såväl allmänna utrymmen, som lokaler eller bostadslägenheter.
Entreprenader: Större om- och tillbyggnader av Bs bestånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71340000 Integrerade byggtekniska tjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen