Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återlämningsstation med sortering och utlåningsstationer
Referensnummer: KK22/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tre utlåningsstationer med tillhörande mjukvara för PC och aktuellt bibliotekssystem samt en återlämningsautomat med sorteringsverk med tillhörande mediavagnar. Leverans av enheterna ska kunna ske mellan 220815-220915, om inget annat överenskommes.
Innevarande år upphandlas även bibliotekssystem så det kan vara ett annat system på plats eller på väg in vid installation av ny självbetjäning och sorteringsanläggning. För övrig information om biblioteket hänvisas till www.nykoping.se/bibliotek . För information om Nyköpings kommun hänvisas till www.nykoping.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utlåningsstationer
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30238000 Utrustning för biblioteksautomation, 39155100 Biblioteksutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antal media som passerar utlåningssstationerna är cirka 160 000 per år. Idag används bibliotekssystemet BOOK-IT och medierna är RFID-utrustade.
Återlämningsautomat med sorteringsverk, grundutförande med 16 sorteringsfack, 12 fack för mediavagnar, 2 för lådor och 2 för trolleys med höj- och sänkbar botten, med tillhörande utrustning. Mediavagnar fördelas på båda sidor av rullbandet. Totalt 30 st mediavagnar.
Uppdraget omfattar även utbildning, service och support.
Återlämningsstation med sorteringsmaskin inklusive mediavagnar, lådor, trolleys
Del nr: 2