105698-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftstjänster till SKL
Referensnummer: 18/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar följande tjänster där Leverantören tar ett helhetsansvar gällande hårdvara, drift, operativsystem, applikation och förvaltning:
Kapacitetstjänst, Applikationsdrift och förvaltning, Säkerhet, Supporttjänst, Transitering och transformation, Kontinuerliga förbättringar, Samspel och multipartssamverkan, Innovation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser driftstjänster till SKL, Sveriges Kommuner och Landsting.
Se intresseinbjudan för vidare beskrivning av omfattningen.