105704-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Arbeten för vattenledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
8752 Kirseberg - Ersättning och nyförläggning VA
Referensnummer: 22/01700
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232150 Arbeten för vattenledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar:
Huvudsyftet med VA arbetena är att separera kombinerade ledningar inom området genom att bygga ut nya spill- och dagvattenledningar samt att öka ledningsnätets kapacitet för att anslutning av senare exploateringsområden ska kunna ske. Nya serviser ska byggas till befintliga fastigheter där vissa redan är separerade medan andra inte är det. Arbetena kommer till stor del att utföras innanför tillfällig spont. En ny överföringsledning för vatten ska också byggas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen