105733-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lindigö: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning och sandupptagning
Referensnummer: 18/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
AFC.1 Omfattning.
Denna entreprenad omfattande vinterväghållning och sandupptagning och innebär såväl ett funktionsansvar som ett utförandekrav. Entreprenaden innebär att vissa arbeten utförs med ett fullständigt åtagande för entreprenören att uppfylla ställda krav på funktion, kvalitet och skötselnivå under vinterhalvåret.
Entreprenören ska ha personer i beredskap från 1:a oktober till 30:e april dygnet runt och svarar för tillsyn av väder samt utkallning av de olika pådrag då kriterier för dem uppfylls.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden innehåller många arbetsuppgifter som förutsätter ett nära samarbete mellan beställare och utförare. Entreprenören ska utföra de åtgärder som skötselansvaret kräver för att upprätthålla föreskriven funktion och standard på de anläggningar som omfattas av entreprenaden.
Bifogad Kravbeskrivning med tillhörande minimikrav redovisar dels funktionskrav kring teknisk användbarhet, upplevelser och biologiska funktioner, dels utförandekrav i form av tillvägagångssätt/metodik och intervaller/frekvenser, vilka fastlägger beställarens minimikrav på entreprenadens omfattning.
Syftet med minimikraven är att klargöra för entreprenören vilken lägsta omfattning som beställaren åsyftar i sin beställning, och minimikraven utgör därmed en kvantitativ lägsta nivå för avtalet. För att kvalitativt uppfylla funktionskraven i den del av entreprenaden där entreprenören har ett totalt funktionsansvar kan det rent faktiskt krävas mer omfattande insatser av entreprenören vid vissa tillfällen, exempelvis p.g.a. klimatberoende eller boende-/verksamhetsavhängiga faktorer. Begränsningen uppåt regleras istället av kravet på att aktuell funktion ska vara uppfylld vid varje tidpunkt under avtalsperioden i de delar entreprenören har totalt funktionsansvar. Detta måste entreprenören ta hänsyn till och kalkylera in i anbudet. För att minimera den affärsmässiga risken för båda parter begränsas entreprenörens funktionsansvar enligt följande:
Entreprenören har ett totalt funktionsansvar för följande arbeten och åtaganden:
— för all tillsyn, alla kontroller och besiktningar (oavsett av vad eller var tillsyn/kontroll/besiktning sker),
— för snöröjning, isrivning, halkstopp och sandupptagning (oavsett var eller när det utförs).
Entreprenören har för alla andra arbeten och åtaganden ett begränsat funktionsansvar som begränsas till förhållandena efter varje utfört arbetstillfälle/varje utförd insats. Med detta menas att samtliga funktionskrav ska vara uppfyllda när arbetstillfället/insatsen färdigställts.
Entreprenören övertar beställarens ansvar för vinterväghållning inom arbetsområdet.
Entreprenören övertar beställarens ansvar för att följa lokala ordningsstadgan vad det gäller vinterväghållning och eventuell avspärrningsskyldighet på trottoarmark gränsande till aktuella fastigheter.
Entreprenören håller ständig beredskap/jour 24/7 under hela vinterperioden 1/10-30/4.
Med ändring av AB 04 kap 1 §§ 6 och 7 ska anbudsgivaren vara införstådd med att beställaren äger rätt att förändra funktionskrav och/eller antal frekvenser under pågående entreprenadperiod. I sådant fall görs prisjustering enligt AFC.611.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Option.
Kontraktet kan komma att utökas med uppdrag innanför fastighetsgränsen i Lidingö stads fastigheter. Det gäller bl.a. inom skolgårdar. Optionen för vinterväghållning omfattar ca 107.000 m2. Det kommersiella värdet är inräknat i totala kontraktsvärdet för avtalstiden inklusive förlängningar.
Kontraktet kan även komma att utökas med s.k. sopsaltning på gång- och cykelvägar. Se KB.11.5.