105739-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Inbrotts- och brandlarm
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmsystem för socialtjänstens boenden
Referensnummer: UH-2018-125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund.
Socialtjänsten i Sundsvalls kommun behöver successivt byta ut de larmlösningar som idag finns på våra boenden. Boendena är idag utrustade med en stor variation av trygghetslarm, nyckellösningar m.m. Dessa börjar bli föråldrade vilket innebär problem med reservdelar och integration med dagens nya teknik. Vad gäller bland annat trygghetslarmen som används idag, så finns det stora brister i den teknik som används, vilket stundtals riskerar att äventyra brukarens säkerhet, då larmen helt enkelt inte fungerar.
Socialtjänsten avser att under 2018 genomföra en upphandling av trygghetslarm och närliggande teknik. Larmsystemen skall bytas ut successivt och enligt nedan prioritering och omfattning:
Steg 1 - Servicehusen (5 st boenden med ca 240 st lägenheter).
Steg 2 - Äldreboenden (23 st boenden med ca 934 st lägenheter).
Steg 3 - LSS-boenden (35 st boenden med ca 176 st lägenheter).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen