2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konstgestaltningsuppdrag till minne av Elfrida Andrée
Beskrivning: Göteborgs kulturförvaltning bjuder in dig som är yrkesverksam konstnär att lämna intresseanmälan gällande uppdrag om en konstgestaltning till en av Göteborgs mest centrala parker – Domkyrkoplan. Konstgestaltningen ska uppmärksamma Elfrida Andrée (1841–1929) och hennes gärning som kompositör, organist, konsertarrangör, folkbildare, förkämpe för kvinnors rättigheter och allas tillgång och rätt till musikaliskt och kulturell bildning. Med utgångspunkt i uppdragets tematik och bakgrund finns förhoppningen att konsten ska uppmärksamma en person som gjort stort avtryck i Göteborgs musikliv och samtidigt inspirera andra till att engagera sig i viktiga samhällsfrågor och aktivt delta i stadens kulturliv.
Intern identifierare: N050U26-49
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: .
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92311000 Konstverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Konstgestaltningsuppdrag till minne av Elfrida Andrée